Dolar 18,5838
Euro 18,3990
Altın 1.017,36
BİST 3.432,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çar 21°C
Per 20°C
Cum 21°C
Cts 21°C

2023-2025 Dönemi Bütçe Çağrısı Resmi Gazete’de

2023-2025 Periyodu Bütçe Hazırlama çalışmaları başladı. Kamu kaynakları, Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen siyaset, önlem ve öncelikler …

2023-2025 Dönemi Bütçe Çağrısı Resmi Gazete’de
A+
A-
14.09.2022
4
ABONE OL

2023-2025 Periyodu Bütçe Hazırlama çalışmaları başladı.

Kamu kaynakları, Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen siyaset, önlem ve öncelikler doğrultusunda kullanılacak.

Harcama gözden geçirmeleri sonucu verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek.

Yayınlanan bildiriye nazaran, Merkezi İdare Bütçesi’nin hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere OVP (2023-2025) hazırlandı ve programda iktisat ile maliye siyasetlerinin temel emelleri belirlendi.

“Türkiye İktisat Modeli” ile uyumlu olması temeli var

Bu kapsamda 2023-2025 devrinde “Türkiye İktisat Modeli” ile uyumlu olarak yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen büyümenin sürdürülmesi, verimli ve rekabetçi yerli üretim yapısının güçlendirilmesi, ithalat bağımlılığının azaltılması amaçlandı.

Ayrıca, kalıcı fiyat istikrarına ulaşılması, beşeri sermaye ve iş gücü kalitesinin artırılması, iş ve yatırım ortamının güzelleştirilmesi, sürdürülebilir, kapsayıcı büyüme ile adaletli paylaşıma yönelik ekonomik dönüşümün gerçekleştirilmesi de amaçlar ortasında yer aldı.

“Azami tasarruf” vurgusu

Aynı devirde maliye siyasetinin temel maksatları ise bütçe disiplininin sürdürülerek kamu açıklarının tedrici olarak azaltılması, mali yapının daha da güçlendirilmesi, kamu hizmetlerinin bütçe imkanları içinde kalınarak ayrılan kaynakların üzerinde harcama yapılmasına yol açılmadan azami tasarruf anlayışı içinde yerine getirilmesi olarak sıralandı.

Vergilemede adalet, eşitlik ve öngörülebilirlik sağlanacak

Ayrıca, temel maksatlar ortasında, kamu mali idaresinde sürdürülebilir ve sağlıklı gelir kaynaklarının artırılması için vergilemede adalet, eşitlik, öngörülebilirlik ve şeffaflık prensipleri temelinde vergi tabanının genişletilmesi ve istekli ahengin artırılması, kamu gelirlerine yönelik tahsilat performansının artırılması ile kayıt dışı iktisatla çabaya kararlılıkla devam edilmesi de yer aldı.

Kamu yönetimleri OVP’de belirlenen siyaset, önlem ve öncelikler doğrultusunda hareket ederek kendilerine tahsis edilen ödenekleri aşmadan kaynaklarını tesirli, ekonomik ve verimli bir formda kullanacak.

Harcama gözden geçirmeleri sonucunda verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek, bu yolla oluşturulacak mali alanın öncelikli harcama alanlarına tahsis edilmesi sağlanacak.

Tek Hazine Kurumlar Hesabı

Kamu kaynaklarının daha faal biçimde kıymetlendirilmesi ve Hazine nakit rezervinin güçlendirilmesi için “Tek Hazine Kurumlar Hesabı”nın kapsamı genişletilecek.

Kamu kurumlarının sistemlerinde entegrasyon hedefi

Bütünleşik Kamu Mali İdare Sistemi’nin ulusal seviyede hayata geçirilmesi süreci hızlandırılacak, kamu kurumlarının ilgili tüm sistemleri ortasında tam entegrasyon sağlanacak.

Süreklilik arz etmeyen ve konjonktüre dayalı gelirlerin oluşturduğu süreksiz kaynaklara karşılık olarak kalıcı mahiyette harcama oluşturulmayacak. Kamu yatırım, harcama, teşvik ve dayanaklarının aktifliği artırılacak.

2023, 2024 ve 2025 yıllarına ait bütçe teklifleri verilecek

Merkezi idare kapsamındaki kamu yönetimleri, OVP, Bütçe Daveti ve eki, Bütçe Hazırlama Rehberi ile Yatırım Genelgesi ve eki, Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nde yer alan makro siyasetler, maksat ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükler, ödenek teklif tavanları, genel prensipler ve standartlar ile çok yıllı bütçeleme anlayışını temel alarak 2023, 2024 ve 2025 yıllarına ait bütçe tekliflerini sunacak.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.