Dolar 18,5574
Euro 18,2214
Altın 1.001,87
BİST 3.326,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Sal 20°C
Çar 21°C
Per 21°C
Cum 21°C

Şahap Kavcıoğlu, Liralaşma Stratejisi’ni yazdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para siyasetinin Liralaşma Stratejisine dayandığına dair telaffuzlarına açıklık getirmek isteyen merkez …

Şahap Kavcıoğlu, Liralaşma Stratejisi’ni yazdı
A+
A-
12.09.2022
4
ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para siyasetinin Liralaşma Stratejisine dayandığına dair telaffuzlarına açıklık getirmek isteyen merkez Bankası Lideri Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, yazı kaleme alarak kamuoyu ile paylaştı.

Kararlar Türkiye iktisadının yapısal problemleri ile yüzleşmek temelinde alınıyor

Kavcıoğlu, kaleme aldığı yazıda, “TCMB para siyaseti kararlarını tasarlarken başta sürdürülebilir dış istikrar olmak üzere Türkiye iktisadının yapısal meseleleri ile yüzleşmektedir.” sözünü kullandı.

Kolay ve süreksiz tahliller tercih edilmiyor

Kavcıoğlu, bankanın kolay fakat süreksiz tahliller yerine kısa ve orta vadeli zorluklarına karşın uzun devirli kalıcı tahlillere odaklandığını belirterek, “Bu süreç, birebir vakitte uzun yılların gayretine karşın şimdi çözülememiş bir yapısal meseleye meydan okumadır.” tabirini kullandı.

Yazı, Merkezin Güncesi’nde yayınlandı

Kavcıoğlu, bankanın kurumsal blog sayfası Merkezin Güncesi’nde, “Liralaşma Stratejisi” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Türkiye iktisat modelini uygulamaya başladı”

Yazısında, Türkiye’nin yakın vakitte yeni Türkiye iktisat modelini uygulamaya başladığını anımsatan Kavcıoğlu, bu modelin büyük ölçüde yerli sermaye ve beşeri kapasite kullanılarak geliştirildiğini, iktisadın yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla kalıcı fiyat istikrarını yakalayarak sürdürülebilir büyümesini önceliklendirdiğini kaydetti.

“Liralaşma Stratejisi yeniden modelin baş unsuru”

Kavcıoğlu, TCMB’nin uygulamaya koyduğu Liralaşma Stratejisi’nin, bu modelin baş ögelerinden biri olduğuna işaret ederek, “Liralaşma stratejisi ile hanehalkı, firma ve bankacılık bölümlerinin varlık ve yükümlülüklerinde Türk Lirası cinsi kalemlerin yükünün kademeli bir halde artırılması, böylelikle finansal sistemin bütüncül olarak Türk Lirası yüklü bir yapıya kavuşması hedeflenmektedir.” tabirlerini kullandı.

“Finansal sistemde temel bedel saklama aracı Türk Lirası olacak”

Para siyaseti duruşunun, sürdürülebilir fiyat istikrarını sağlama temel hedefi doğrultusunda, üretimin sürekliliği, cari istikrarın bileşenleri, kredilerin büyümesi, kompozisyonu ve kullanım hedefleri ile döviz piyasasında sağlıklı fiyat oluşumları gözetilerek belirlendiğini vurgulayan Kavcıoğlu, şu görüşleri paylaştı:

“TCMB, ekonomimizin son yirmi yıldaki emsalsiz kazanımlarını koruyup ülkemizi ekonomik gelişmişlik ve toplumsal refahta ileriye taşıyabilecek kritik bir dönemeçte para siyasetini uzun devirli bir perspektifle geliştirmektedir. Liralaşma; finansal sistemde temel bedel saklama aracının Türk Lirası cinsinden varlıklar olmasını, tüm bilançolarda Türk Lirası yükünün değerli ölçüde artmasını, TCMB’nin Türk Lirası fonlamasında yüklü olarak sabit getirili Türk Lirası cinsi varlıkların teminat olarak kullanılmasını, yurt içindeki ticari süreçlerde yegâne değişim aracının Türk lirası olmasını sağlayacak süreçleri ve TCMB’nin bu makro süreci yönetmek için izlediği bütünleşik siyaset çerçevesini söz etmektedir.

Liralaşma ile hanehalkı, firma ve bankacılık bölümlerinin varlık ve yükümlülüklerinde Türk lirası cinsi kalemlerin tartısının artırılması, böylelikle finansal sistemin bütüncül olarak Türk lirası yüklü hale gelmesi mümkün olacaktır. Liralaşma ayrıyeten mukavele, fiyatlama ve ödeme süreçlerinde Türk lirasının temel alınmasını da kapsamaktadır.”

“Bir dizi düzenleme yapıldı”

AA’nın haberine nazaran, TCMB’nin, fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda para siyaseti kararlarını şekillendirirken tespit edilen tüm verimsizliklerin ortadan kaldırılmasını ve transfer sisteminin sağlıklı bir formda çalışmasını hedeflediğini belirten Kavcıoğlu, döviz piyasalarında ekonomik temellerden uzaklaşan fiyatlama davranışlarının engellenmesi ve Liralaşma Stratejisi’nin desteklenmesi emeliyle bir dizi düzenleme yapıldığını anımsattı.

“Türk Lirası’na olan talep artacak”

Kavcıoğlu, yapılan düzenlemelerin tamamının finansal sistemde Türk Lirasına talebin yapısal ve kalıcı olarak artırılmasına katkıda bulunacağını vurgulayarak, “Döviz kurlarında sağlanacak istikrar sonucunda fiyatlar üzerindeki kur kaynaklı direkt maliyet baskısı zayıflayacak; fiyatlamalarda yabancı paralara endekslenme tercihlerinin giderek azalmasıyla ve oluşacak inanç ortamının beklentileri olumluya dönüştürmesiyle enflasyon eğilimleri normalleşecektir.” değerlendirmelerini yaptı.

“Kredilerin belirlenmiş emellere uygun kullanımı önemli”

Reel dala finansal sistem tarafından sağlanan kredilerin belirlenmiş gayelere uygun kullanımı ve kaynakların dağılımının finansal istikrarı güçlendirmesinin, Türk Lirasının ekonomik transfer temellerinin sağlamlaştırılması açısından elzem görüldüğünü lisana getiren Kavcıoğlu, şöyle devam etti:

“Türk Lirası krediler sürdürülebilir bir finansman maliyetiyle ve kapsayıcı olarak ekonomimizin potansiyel büyümesini artırıcı formda kullandırıldığında hem mali büyümenin hem de cari istikrarın istikrarlı gelişimi sağlanacaktır. Kredi kanalının faal çalışması için kredilerin ve nakdî büyüklüklerin fiyat istikrarı ile dengeli bir halde üretimi desteklemesi gerekmektedir. Liralaşma Stratejisi kapsamında kredilerin kompozisyonu ve büyümesine ait makroihtiyati önlemler alınmaya devam edecektir. Böylece bankacılık kesiminin iktisadi faaliyetin gereksinimi olan istikrarlı kredi büyümesini para siyaseti duruşuna katkı verecek halde sürdürmesi teşvik edilecektir. Bu noktada liralaşma prensipleriyle uyumluluğu artırılan ve finansal kapsayıcılığı geliştirilen reeskont ve Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri, gayeli kredi uygulamalarına örnek olması açısından desteklenmektedir.”

“Bütçe disiplininden taviz verilmedi”

Kavcıoğlu, bu periyotta Türkiye’nin üretim odaklı dönüşümü, global lojistik zincirlerindeki kalıcı konumlanması ve istihdamdaki olumlu performansının yanı sıra mali disiplin bakımından dünyada en uygun performanslardan birini sergilediğini ve bütçe disiplininden taviz vermediğini vurguladı.

Enflasyon yüzde 5 maksadına kalıcı olarak düşürülemedi

Söz konusu mali disiplin performansının çok güçlü bir çıpa özelliği göstererek bilhassa 2008 global finansal krizinin iktisada tesirini sınırladığını ve Türkiye’nin enflasyonla çabadaki kazanımlarında öncü bir rol oynadığını belirten Kavcıoğlu, bu kazanımlara karşın enflasyonun yüzde 5 maksadına kalıcı olarak düşürülemediğini lisana getirdi.

Kavcıoğlu, yazısına şöyle devam etti:

“Bu devirde uygulanan sıkı para ve maliye siyasetleri ile global dezenflasyonist ortama rağmen kalıcı fiyat istikrarı tesis edilemezken devam eden süreçte ortaya çıkan içsel ve dışsal şoklar ile enflasyonla çaba tam manasıyla başarılı olamamıştır. Son devirde ise salgınla başlayan global arz ve tedarik sıkıntılarına, bölgemizdeki sıcak çatışma ortamının sebep olduğu, başta güç olmak üzere tüm emtia fiyatlarındaki artışların eklenmesiyle enflasyon görünümündeki bozulma barizleşmiştir. Bu doğrultuda bilhassa son yıllarda edinilen deneyimler, enflasyonla uğraşta kısa vadeli kazanımların yerine enflasyonu sık sık maksattan uzaklaştıran yapısal kırılganlıkları hedefleyen siyasetlerin kıymetini ve uzun periyot sürdürülebilirliği önceleyen kalıcı bir yapısal istikrar programına olan gereksinimi ortaya koymuştur.”

“Henüz çözülememiş yapısal meseleye meydan okuyoruz”

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, TCMB’nin para siyaseti kararlarını tasarlarken başta sürdürülebilir dış istikrar olmak üzere Türkiye iktisadının yapısal problemleri ile yüzleştiğini söz etti. Bu süreçte, kolay ancak süreksiz tahliller yerine kısa ve orta vadeli zorluklarına karşın uzun periyotlu kalıcı tahlillere odaklanıldığını aktaran Kavcıoğlu, “Bu süreç, birebir vakitte uzun yılların gayretine karşın şimdi çözülememiş bir yapısal sıkıntıya meydan okumadır.” sözünü kullandı.

“Fiyat istikrarını sağlayacak kalıcı ıslahatlara odaklanıyoruz”

Kavcıoğlu, Liralaşma Stratejisi ile ekonomik modelin para siyasetine ait sütunlarını inşa ettiklerini ve özgür piyasa dinamikleri çerçevesinde sürdürülebilir fiyat istikrarını sağlayacak kalıcı ıslahatlara odaklandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemizin sahip olduğu stratejik global bedel ile uyumlu, vatandaşlarımızın sahip olduğu emsalsiz beşeri sermaye ile oluşturduğu katma pahaya yakışır biçimde, ekonomimizde Türk Lirasına olan ilginin daima artmasını, ulusal paramızın ekonomimizin temel ödeme ve temel bedel saklama aracı haline gelmesini, finansal kaynakların yatırım, istihdam, üretim ve ihracata yönelik verimli ve istikrarlı dağılmasını ve böylece kalıcı cari istikrar tesis edilirken finansal mimarimizin para siyasetinin aktifliğini artıracak formda tasarlanmasını liralaşma stratejimiz ile gerçekleştirmeye kararlıyız.

Temel önceliğimiz, Liralaşma Stratejisi sayesinde enflasyonla çabada uzun yıllardır yapısal sorun olmayı sürdüren, yüksek mahallî para ikamesi sıkıntısını çözmek ve kalıcı dış istikrar sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Makro ve mikro ihtiyati önlemlerin de dayanağı ile bu sefer kamu finansmanındaki güçlü istikrara dış istikrar sürdürülebilirliği de eşlik eder hale geleceği için fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme maksadı büsbütün gerçekleşmiş olacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.