Dolar 18,5574
Euro 18,2214
Altın 1.001,87
BİST 3.326,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Sal 20°C
Çar 21°C
Per 21°C
Cum 21°C

Zorlu Tekstil Sürdürülebilir Şehirler İçin Tekstil Ürünleri Üretecek

Zorlu Holding Dokuma Kümesi, Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda 2030 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflerken, sunduğu karbon …

Zorlu Tekstil Sürdürülebilir Şehirler İçin Tekstil Ürünleri Üretecek
A+
A-
12.09.2022
4
ABONE OL

Zorlu Holding Dokuma Kümesi, Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda 2030 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflerken, sunduğu karbon ayak izini en az yüzde 50’ye varan oranda azalttığı Ecodesign eserlerinin yanı sıra LEED-BREEAM sertifikalı sürdürülebilir kentler için konut dokuması üretimi dahil olmak üzere sürdürülebilirlik odaklı birçok yeniliği 2025’e kadar hayata geçirmeyi planlıyor.

Zorlu Holding Dokuma Grubu, sürdürülebilirlik odaklı olarak hayata geçirdiği dönüşüme devam ediyor. Şiddetli Holding’in tüm küme şirketlerinin ortak stratejisi olan Akıllı Hayat 2030 doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Zorlu Holding Dokumacılık Grubu, 2030 yılında kapsam 1 ve 2’de, 2050’de ise kapsam 1-2-3’te net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.

Birlemiş Milletler Küresel Compact’ın 10 unsurundan ve 17 husustan oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri ile temaslı olacak halde her bir stratejini 2025 yılına kadar yıl/bölüm bazlı olarak belirleyen Zorlu Holding Dokumacılık Grubu, tüm faaliyetlerini çevresel, toplumsal ve yönetişim odaklı olarak 360 derecelik bir sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yürütüyor.

Paris İklim Mutabakatı ve AB Yeşil Mutabakat ile artık bir tercih değil mecburilik haline gelecek olan sürdürülebilirlikle ilgili bilhassa Akıllı Hayat 2030 stratejisi ile birlikte son 5 yılda çok önemli yatırımlar yapan Zorlu Holding Dokumacılık Grubu, bu mevzuda Türkiye’de öncü işlere imza atarken Sustainable Textile Production” (Sürdürülebilir Dokumacılık Üretimi) sertifikasyon sürecini de tamamlayarak Standart 100 by Oeko-Tex ve STeP by Oeko-Tex dokümanlarıyla kullanılan ‘Made in Green’ etiketiyle üretim yapan bir dokuma üreticisi olmayı da başarmış durumda.

Zorlu Holding Dokumacılık Kümesi Lideri Necat Altın: “Temiz üretim yazılımıyla karbon ve su ayak izini eser bazında hesaplayabiliyoruz.”

Yeşil dönüşüme uzun yıllar evvel başladıklarını ve bu hususta sahip oldukları altyapı ile AB Yeşil Mutabakat’a çok süratli bir formda ahenk sağlayacaklarını söz eden Zorlu Holding Dokuma Kümesi Lideri Necat Altın, “Önümüzdeki devirde sürdürülebilirlik kriterlerine ahenk sağlayamayan, fabrika ve operasyonlarını dijitalleştirmeyen şirketlerin ayakta kalamayacakları büyük bir dönüşümün eşiğindeyiz. Biz Zorlu Holding Dokumacılık Grubu olarak Yeşil Mutabakat Hareket Planı yayınlanmadan 3 yıl evvel başlattığımız, Temiz Üretim Projesi ile bu hususta çok önemli bir aralık aldık. Yeşil Mutabakat’ın istemiş olduğu karbon ayak izinin azaltılabilmesi için bu proje kapsamında üretim tesislerimizin güç haritasını çıkardık. Hangi proseste ne çeşit geliştirmeler yapabileceğimizi tespit ettik. En kritik problemlerden biri olan izleme konusunu ‘Temiz Üretim Yazılımı’ ismini verdiğimiz online güç takip sistemimizle çözümledik. Bu yazılım sayesinde fabrika ve tesislerimizin her noktasında ne kadar su ve güç tüketildiğini online olarak izleyebiliyor, eser bazında hesaplayabiliyoruz. Hatta karbon ayak izinin en az yüzde 50’ye varan oranda azaltıldığı Ecodesign eserlerimizle Türkiye’de ve dünyada öncüyüz. Bugün gücümüzü de yenilebilir güç kaynaklarından temin ediyor, Kuvvetli Güç ile yaptığımız iş birliği ile kullandığımız elektrik gücünü Memleketler arası Yenilenebilir Güç Sertifikası (I-REC) ile belgelendiriyoruz. Önümüzdeki periyot için hem güneş güç santralleri hem de güneş gücünün üretimde kullanımını da gündem almış ve bu mevzuda fizibilite çalışmalarına başlamış bulunuyoruz.

Avrupa’da ve Türkiye’de bir birinci 100 pet şişeden polyester iplik üretimi

Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliğin ayrılmaz bir kesimi olarak döngüsel iktisada de yatırımlar yapan Zorlu Holding Dokuma Grubu, PET şişe atıklarından polyester iplik ve tarım eserlerinden PLA iplik üretimi üzere döngüsel iktisat tabanlı eserlerle yalnızca Türkiye’de değil dünyada da örnek işlere imza atıyor. Bu anlayışla 10 milyon dolar yatırımla devreye alınan Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek 100 pet şişeden polyester iplik üretimine başlanmış durumda. Bu yatırımla, 1 Ton geri dönüştürülmüş iplik üretimi için tabiatta biyolojik olarak parçalanamayan, tüketici atığı olan yaklaşık 110.000 adet plastik şişenin azaltılmasına katkıda bulunulacak.

Zorlu Holding Dokuma Kümesi Lideri Necat Altın: Sürdürülebilir kentler için LEED-BREEAM sertifikalı konut dokumacılığı üreteceğiz.”

Akıllı Hayat 2030’un sürdürülebilir ve akıllı bir ömür için çıkılmış uzun soluklu bir seyahat olduğunu ve Güçlü Grubu’nun bu mevzuda tüm şirketleriyle dünyada öncü işlere imza attığını lisana getiren Zorlu Holding Dokumacılık Kümesi Lideri Necat Altın, dokumacılığın ise bu dönüşümün en heyecan verici ve birebir vakitte dikkat çeken kesimlerden biri olduğunu lisana getirerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “2021 yılında Global Unsurlar Kontratı (UN KÜRESEL COMPACT) imzacısı olarak sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerimizi daha güçlendirdik. Sürdürülebilirlik bizim için işimizin bir modülü değil, işimizin bütününü oluşturuyor. Önümüzdeki 100 ayda, bir öteki sözle 2030’a kadar bu hususta yapacağımız tüm işleri; alt kategorilere kadar ayırarak büsbütün planlamış durumdayız. Karbon yükünü azaltmaya yönelik proses optimizasyonlarından karbon yükü azaltılmış eserlerin geliştirilmesine, yenilenebilir güç kullanımından iklim değişikliği hareket planı hazırlayıp bu hususta eğitimler vermeye ve CDP raporu yayınlamaya kadar uzanan birçok başlıkta yeşil dönüşüm maksatlara koyduk. Akıllı Hayat 2030 için Kuvvetli Grubu’nda 2018 yılında çıktığımız yolun ruhuna uygun olarak ana amacımız insanların ömrünü güzelleştirecek sürdürülebilir ve akıllı kentler için eser, hizmet ve tahliller üretmek. Bu anlayışla LEED-BREEAM sertifikalı sürdürülebilir kentler için mesken dokumacılığı üretmeye kadar uzanan yeşil dönüşüm odaklı birçok yeniliği 2025’e kadar hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Yapacağımız tüm bu çalışmalarla, dokumacılıkta Türkiye’nin yeşil dönüşüm önderi olarak dünya devlerinin inovatif ve sürdürülebilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz.”

Zorlu Holding Dokuma Grubu satışlarının yarısından fazlasını ihracattan elde eden bir küme olarak Yeşil Mutabakat üzere uygulamalara süratle ahenk sağlayarak ihracatının katma bedelini önümüzdeki periyotta daha da artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda yeşil dönüşümü bu katma bedelin en temel belirleyicisi olarak görüyor. Sürdürülebilirlik odaklı iş yapış biçimi ve akıllı dokumalarda sahip olduğu bilgi birikimi ve bu hususta yapacağı yeni yatırımlarla 2025 yılına kadar, toplam satışları içerisindeki sürdürülebilir dokumacılık kategorisindeki eserlerinin oranını 50’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.