Dolar 18,5782
Euro 18,5690
Altın 1.030,08
BİST 3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çar 20°C
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 21°C

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler

Güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak yalnızca imaj açısından değerli değildir. Tırnaklar birden fazla vakit genel sıhhati yansıtır …

Tırnaklarda hafife alınmaması gereken işaretler
A+
A-
13.09.2022
3
ABONE OL

Güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak yalnızca imaj açısından değerli değildir. Tırnaklar birden fazla vakit genel sıhhati yansıtır. Tırnakların renginde yahut dokusundaki değişiklikler, çizgilerin yahut noktaların varlığı üzere kimi sıkıntılar, genel olarak bir sıhhat sorunu olduğunun işareti olabilir.

Enfeksiyonlar, beslenme yetersizlikleri ve hatta kıymetli hastalıkların birinci belirtileri tırnaklarda ortaya çıkabilir.

Sağlıklı bir tırnak, pembe tırnak plağı ve pürüzsüz ve tertipli yüzeyden oluşur. Tıpkı vakitte yarı saydam görünür, bu nedenle tırnak yatağı ismi verilen ve kan damarlarıyla dolu alttaki dokunun pembe rengini alır.

Kırılgan tırnakların nedenleri nelerdir?

Tırnaklar vitaminler, amino asitler, mineraller, yağlar ve sudan oluşur. Bu hususlardan rastgele biri eksikse tırnaklar kırılgan, ince ve yumuşak hale gelirler.

Tırnaklar basitçe kırılır ve döküntüler ortaya çıkarsa bu durum, mineral (demir, bakır, selenyum ve çinko) ve vitamin (A, B6, E) eksikliğinin bir işareti olabilir.

Sorunu tetikleyebilecek öbür faktörler de vardır. Çok tırnak bakımı, deterjanlar ve sert kimyasallarla uzun periyodik temas, sedef hastalığı üzere cilt rahatsızlıkları ve birtakım enfeksiyonlar tırnakları kırılgan hale getirebilir.

Tırnaklardaki çizgiler ne manaya geliyor?

Tırnaklarda çizgiler yahut noktalar görünebilir. Pekala, neyi gösteriyorlar? Çizgilerin ve noktaların ehemmiyeti nedir?

Dikey çizgili tırnaklar

Yüzeyde dikey paralel çizgiler üzere az çok derin çizgiler varsa, birden fazla durumda bu durum organizmanın ve münasebetiyle tırnakların fizyolojik yaşlanmasıyla ilişkilidir. Daha az olmakla birlikte, kronik egzama, romatoid artrit yahut sirkülasyon yetmezliğinin bir sonucu olabilir.

Koyu çizgili tırnaklar

Tırnak travması, ortaya çıkan damar hasarına bağlı dikey koyu çizgilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha az yaygın nedenler tırnak mantarı, âlâ huylu bir ben yahut melanom ve adrenal bezlerin bozulmasına bağlı Addison hastalığıdır.

Tırnaklarda yatay çizgiler

Tırnaklarda yatay ve paralel çizgiler belirirse, bu küçük travmaların yahut böbrek yahut karaciğer yetmezliği probleminin bir işareti olabilir.

Dalgalı tırnaklar

Tırnaklar hafif dalgalı bir desenle büyüdüğünde, ekseriyetle neden tırnağa ziyan veren çok agresif bir bakım eseridir.

Çöküntülü tırnaklar

Küçük noktalar halinde çöküntülerin ortaya çıkması durumunda, sedef hastalığı, kontakt dermatit, egzama üzere cilt hastalıklarının neden olabileceği yahut alopesi areata ile kontaklı olabilecek bir anomali olan çukurlaşma meydana gelebilir.

Tırnakların rengi

Tırnakların rengi de bedenimizle ilgili enfeksiyon, hastalık yahut rahatsızlıkların varlığını gösterebilir.

Sarı tırnak

Düşük kaliteli ojeler ve sigara içme alışkanlığı çoklukla tırnakların sararmasının en sık nedenleridir. Fakat, bronşit, sinüzit ve kimi durumlarda plörezi üzere teneffüs bozuklukları ile ilgili daha önemli sıhhat sıkıntıları nedeniyle de tırnaklar sararabilirler.

Beyaz ve pembe tırnaklar

Tırnaklar yarı beyaz ve yarı pembe yahut neredeyse büsbütün beyazsa, kandaki olağandan daha yüksek nitrojen düzeyinden şüphelenilebilir. Tırnağın büsbütün beyazlaması anemi yahut siroz üzere karaciğer hastalıklarının bir işareti olabilir.

Beyaz yahut kahverengi tırnaklar

Yavaş yavaş renk değiştiren, beyazlaşan ve yoğunlaşan bir tırnak, tırnak mantarının bir işaretidir. Enfeksiyon evvel tırnak yatağında başlar ve daha sonra tırnağın kendisine ulaşarak onu daha kalın ve hassas hale getirir.

Tırnak mantarı nedir ve nasıl önlenir?

Onikomikoz olarak isimlendirilen tırnak mantarı, tırnakları beyaz yahut sarımsı, pürüzlü ve kırılgan hale getirir. Mantar, maya yahut küflerin neden olduğu çok yaygın bir enfeksiyondur.

Onikomikoz, temel olarak ayak tırnaklarını tesirler. Ayakkabıların içinde oluşan ısı ve nem, mikroorganizmaların gelişmesini ve çoğalmasını dayanaklar. Enfeksiyondan sorumlu mantar, tırnaktaki mikro çatlaklardan nüfuz eder, onu oluşturan keratin katmanını yok eder ve pH’ını asitten alkaliye dönüştürür. Sonuç, tırnağın biçim, renk ve dokusunda besbelli değişiklikler oluşmasıdır.

Tırnak mantarı oluşumu için risk faktörleri şunlardır:

– Nemli bir ortam oluşmasını tetikleyen ayakkabıların kullanılması,

– Yüzme havuzları ve spor salonları üzere halka açık ve nemli yerlerde çıplak ayakla yürümek,

– Çok terleme,

– Mikroplara karşı bir bariyer vazifesi gören tırnak ekinin etrafındaki kütiküllerin çıkarılması,

– Sirkülasyon bozuklukları,

– Diyabet,

– İleri yaş.

Bazı risk faktörlerine karşı pek bir şey yapılamazken, kimileri ise değiştirilebilirdir. Tırnak mantarının önlenmesi için kimi kuralların benimsenmesi gerekir:

– Elleri, ayakları ve parmaklar ortasındaki boşluğu dikkatlice kurulayın,

– Nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümeyin,

– Doğal pamuk çorapları tercih edin,

– Mümkünse açık ayakkabılar tercih edin,

– Tırnak etlerini çıkarmaktan kaçının ve agresif tırnak bakım eserleri kullanmayın.

Tırnak mantarı tedavisi topikal mantar önleyici losyonlar ve kremlerle yapılır, kimi durumlarda sorumlu mantarı yok ederek tesir eden ağız yoluyla mantar önleyiciler de alınabilir. Çok uzun süren bir tedavidir, el tırnaklarında 6 ay, ayak tırnaklarında 1 yıla kadar tedavi uzayabilir.

Tırnaklarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

Güçlü, hoş ve sağlıklı tırnaklar için birtakım ipuçları:

İyi nemlendirin

Uygun sıvı alımı tüm organizmanın ve ayrıyeten yüzde 20’si sudan oluşan tırnakların sıhhati için gereklidir. Pekala, nasıl yapılmalı? Özel eserlerle yahut doğal mesken imali merhemlerle uygun nem düzeyini koruyabilirsiniz. Bir shea yağı ile birkaç damla limonu karıştırın ve akabinde uygun bir ayak banyosu yaptıktan sonra bilhassa ayak başparmaklarına olmak üzere tırnaklarınıza masaj yapın.

Besin eksikliklerine dikkat edin

Tırnakların kırılganlığına karşı en tesirli hususlar biotin, çinko ve selenyumdur. Biotin, H vitamini olarak da bilinen B kümesinin suda çözünen bir vitaminidir. Selenyum ve çinko ile birlikte saç ve tırnakların sıhhatinin korunmasına katkıda bulunur. Bu hususlar, destek formunda alınabilmelerinin yanı sıra, her vakit vitamin ve mineraller tarafından güçlü beslenme yoluyla da alınabilir. Nizamlı ve çeşitli meyve ve zerzevat tüketimi çok kıymetlidir.

B12 vitamini tırnakları güçlü tutmak için gerekli olan demirin emiliminde kıymetli bir rol oynarken, B9 vitamini tırnak yapısının sıhhatine katkıda bulunur. Ayrıyeten C vitamini eksikliği, kırılgan tırnaklara ve tırnakların büyümelerinde yavaşlamaya neden olur. Tırnakları ve tıpkı vakitte saçları güçlendirmeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimi için çok değerlidir. Beden tarafından üretilmeyen C vitamini, besinler yoluyla yahut destekler yoluyla alınmalıdır.

Tırnaklarınıza yeterli bakın

Çok agresif olan kendin yap manikürleri ve pedikürleri tırnakların zayıflamasına neden olabilir ve onları daha fazla enfeksiyon riskine maruz bırakabilir. Pekala estetik açıdan hoş ancak tırnaklara dikkat eden bakımın sırrı nedir? Her şeyden evvel, tırnak etlerini kesmekten kaçının. Ayrıyeten tırnağın uzunluğunun parmak ucunun üst kısmı ile tıpkı düzeyde tutulması tavsiye edilir. Son olarak, kesildiğinde, kenarları metal törpülerle düzeltmeyin, bu durum küçük travmalara neden olabilir.

Kalıcı oje ve jellere dikkat edin

Son yıllarda yarı kalıcı oje ve jellerin kullanımında gerçek bir patlama oldu. Elbette bu 2 teknik her vakit kusursuz tırnaklara sahip olmanızı sağlar, lakin bunların çok kullanımı uzun vadede tırnakların sıhhatini olumsuz istikamette etkileyebilir. Her iki teknik de tırnağı aşındırır, bu nedenle her iki durumda da tırnak zayıflar. Tırnaklarınızı yıl boyunca en az birkaç ay boyunca doğal halinde tutun.

Tırnaklarınız yerine parmak uçlarınızı kullanın

Özellikle biraz uzun olduklarında, teneke kutu yahut öbür küçük objeleri açmak için tırnaklarınızı kullanmanız doğaldır. Fakat bu hareket tırnakları zayıflatır ve kırılmalarını kolaylaştırır. Onları korumak için parmak uçlarınızı kullanın.

Agresif eserlerden kaçının

Bu, hem el dezenfektanları hem de konut temizleyicileri için geçerlidir. Birden fazla vakit, kırılgan tırnaklara neden olabilecek kimyasallar içerirler. Bu nedenle satın alırken eserleri dikkatli seçin ve eldiven kullanarak ellerinizi ve tırnaklarınızı koruyun.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.