Dolar 18,5574
Euro 18,2214
Altın 1.001,87
BİST 3.326,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Sal 20°C
Çar 21°C
Per 21°C
Cum 21°C

Türkiye Futbol Federasyonu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Tarafsız Bakış Programı Kapsamında İş Birliği Yapıyor

Harika Lig maçlarında oluşan kritik konumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi amacıylahayata geçirilen ‘’Tarafsız Bakış” Projesi …

Türkiye Futbol Federasyonu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Tarafsız Bakış Programı Kapsamında İş Birliği Yapıyor
A+
A-
12.09.2022
4
ABONE OL

Harika Lig maçlarında oluşan kritik konumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi amacıylahayata geçirilen ‘’Tarafsız Bakış” Projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu, Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü yaptı.

Proje kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tahsil gören 100 öğrenciye, MHK Lider Vekili Murat Ilgaz tarafından TFF Riva Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Latife Konferans Salonu’nda iki gün boyunca “Temel hakemlik ve durum eğitimi” ve “Tarafsız Bakış Eğitimi” verildi.

Eğitim alan 100 öğrenci Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri her hafta MHK tarafından kendilerine gönderilen kritik durumları makul kriterler çerçevesinde kıymetlendirecek ve kıymetlendirme formlarını Yıldız Teknik Üniversitesi aracılığıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na iletecekler. Faklı yaş kümelerinden, çeşitli kulüp taraftarları olan üniversite öğrencilerinin aldıkları eğitim ile kıymetlendirdikleri konumların raporları ile kritik konumların kamuoyu nezdindeki algısının tahlil edilmesi amaçlanıyor.

Protokol merasiminde konuşan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi kendisinin de 1983 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olduğunu belirterek, “Bu nedenle bu kıymetli projeyi Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmek beni daha da keyifli etti. İnşallah sizlerde mezun olunca en hoş yerlerde vazife yaparsınız. Mezuniyet sonraki hayatınızda da şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.’’ dedi.

“Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de bilhassa önemsiyoruz”

Bu projenin David Elleray’in tavsiye raporunda yer aldığını kaydeden Büyükekşi, ‘’Projenin gibisi, Belçika futbol federasyonu tarafından itibarlı bir üniversite işbirliği ile halihazırda uygulanıyor. Bu uygulamanın bizim için de kıymetli bir katkı sağlayacağına kuşkumuz yok. Yıldız Teknik Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz nezdinde bu bedelli projeyi geliştiren başta Sayın Rektörümüze, Üniversitemizin akademisyenlerine, öğrencilerine, Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti Üyelerimize, profesyonellerimize ve Merkez Hakem Konseyimize teşekkür ederim. Şeffaflık, adalet, itimat, eşitlik prensiplerimiz çerçevesinde projeler üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hakemlerimizin daima gelişimine çok ehemmiyet veriyoruz. Nizamlı eğitimlerimiz, güzelleştirme ve geliştirme programlarımız devam ediyor. Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de bilhassa önemsiyoruz.” sözlerini kullandı.

“Sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek”

Kalabalıkların bilgeliği bağlamında futbolun kurallarını bilerek izleyen taraftarların oyunun seyir zevkini artıracağına inandığını vurgulayan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, ‘’Süper Lig’de bulunan farklı kulüp taraftarlarından, hazırlık, 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan kız ve erkek öğrencilerimiz 2 gün boyunca Merkez Hakem Konseyimizin hakem hocaları tarafından “Tarafsız Bakış” eğitimlerini tamamladılar ve sertifikalarını alacaklar. Bundan sonra öğrencilerimiz her hafta Merkez Hakem Konseyimizin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Bilgi Süreç Departmanı’na ileteceği konumları kıymetlendirecek. 4. Bilgiler Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve bize ulaştırılacak. Böylelikle “Kritik Durumlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek. Dünyanın en sevilen oyununu, kurallarını bilerek izlemek, hakemlerimizi değerlendirirken daha tarafsız davranabilmek, futbolun hoş istikametlerine odaklanabilmek için bugün kıymetli bir adım atıyoruz. Huzurunuzda pahalı iş ortaklarımıza teşekkürlerimi ve hürmetlerimi sunuyorum.’’ formunda konuştu.

Protokol merasiminde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise;

‘Tarafsız Bakış’ projesiyle Türkiye Futbol Federasyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi kıymetli bir işbirliğine imza attığını söz ederek, “Bugün çok heyecanlıyım. Dünyanın futbolda önder ülkelerinde yer alan vizyonun bugün liderin nezlinde Türkiye Futbol Federasyonu’nda olduğunu görüyorum. Sayın lider çok hoş bir söz kullandı, ‘Kalabalıkların Bilgeliği’ dedi. Ortak aklı, kalabalıkların bilgelini, muhtaçlığımız olanı futbola yansıtıyorsunuz. Daha da değerlisi üniversite ile üniversite gençliği ile futbolu buluşturuyorsunuz. Buna çok gereksinimimiz vardı. Bu projeyle gençlerin sahip çıktığı futbol oyunu çok daha fair-play’e yatkın hale gelecek. Bir kültür oluşturuyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum. Peter Drucker’ın bir kelamı var, ‘Kültür stratejiyi kahvaltı niyetine yer” diyor. Şayet kültürü oluşturamazsanız ne kadar stratejik planlar yaparsanız yapın, ne kadar güçlü takım kurarsanız kurun başarılı olma bahtınız yoktur. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan liderimize bu vizyonu için de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“Bu proje bizi çok heyecanlandırıyor”

Kalabalıklar Bilgeliği deyince müellif Albert Camus’nun ‘Hayat ve etik hakkında her şeyi futboldan öğrendim. Zira hayatta top hiç beklediğim köşeden gelmedi’ kelamının aklna geldiğini vurgulayan Yılmaz, “Sevgili öğrenciler lütfen bu gözle de bakın. Futbol yalnızca 22 kişinin bir topun peşinden koştuğu bir oyun değil. Öteki bir şey, bir hayat üslubu. O nedenledir ki bu proje bizi çok heyecanlandırıyor. O yüzden ki 110 yıllık bir üniversitenin öğrencileri, heyecanla, koşarak bu projenin içinde yer almak istediler. Bu bakımdan federasyonumuza bizimle çalıştıkları için bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“Hem toplumsal sorumluluk hem de ARGE içeren bir proje”

Futbolun gençlikle var olacağını belirten Prof. Dr. Tamer Yılmaz kelamlarını şöyle konuştu:

“Tekrar altını çizmek istiyorum fair – play kuralları sizlerle gelecek. Siz yalnızca kendilerinin verdiği kararlarla ilgili yorum yapan bir kitle değilsiniz. Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun öncülüğünde bir model oluşturuyorsunuz. Bu modelin yeterli oturması için size çok daha fazla misyon düşüyor. Dalga dalga bunu yaymanız lazım. Evvel 40 bin Yıldız teknik Üniversitesi öğrencisine bu sinerjiyi anlatarak başlayıp, sonra etrafınıza ve daha sonra tüm yurda bunu yaymanızı bekliyoruz. Üniversitelerin 3 tane temel vazifesi var. Birincisi ARGE yapmak, ikincisi eğitim öğretim ve üçüncüsü toplumsal sorumluluk. Bu proje bir toplumsal sorumluluk projesi olmakla birlikte içerisinde ARGE’yi de barındırıyor. İdil hocamızla çalıştığımız bir proje var onu da en kısa vakitte Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi bu hususta da epey aktif ve uzman, Spor mühendisliği dediğimiz biz çalışmamız var. Bunu futbol önceliğinde tüm sporlara yaymamız gerekiyor. Bu bağlamda Türkiye Futbol Federasyonu’nun buyruğunda olduğumuzu belirtmek isterim.”

Protokol imzalandı

Konuşmaların akabinde TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ‘’Tarafsız Bakış’’ projesinin protokolünü imzaladı.

Öğrenciler sertifikalarını aldı

İmza merasimin akabinde ise projede yer alarak eğitimlerini tamamlayan Yıldız Teknik Üniversiteli 100 öğrenci kendilerine ikram edilen Ulusal Kadro formalarıyla birlikte ‘Tarafsız Bakış Eğitimi’ sertifikalarını aldı. Merasimin sonunda Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Proje nasıl ilerleyecek

Her hafta Merkez Hakem Kurulu’nun Yıldız Teknik Üniversitesi’ne göndereceği durumları kıymetlendirecek öğrenciler, kıymetlendirme formlarında KARAR SÜTUNUNDA faul yok/ hür vuruş/en direk özgür vuruş/penaltı, DİSİPLİN SÜTUNUNDA kart yok/sarı kart/kırmızı kart, VAR SÜTUNUNDA ise VAR MÜDAHELESİ GEREKLİ / VAR MÜDAHALESİ GEREKSİZ seçeneklerini işaretleyip formlarını dolduracaklar. Datalar Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve TFF’ye ulaştırılacak. Böylelikle “Kritik Durumlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” süreci işleyecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.